סינית מדוברת – מורה נבוכים למונחים ברפואה הסינית

דני היה אצלי בטיפול לפני כשלוש שנים והתלונן על מערכת עיכול "מוזרה". לפעמים הוא משלשל כל היום ולפעמים יש לו עצירות. בלי לשים לב נפלט לי "כן, הכבד שלך. הוא בעייתי. הוא פולש לטחול".
קרה לכם גם?
בין אם אתם מטפלים ברפואה סינית או הייתם פעם בטיפול, רוב הסיכויים שסיטואציה כזו קרתה.
אני אנסה עכשיו לפשט לכם את המונחים באמצעות מורה נבוכים למונחים הרפואה הסינית.

מיד אחרי הטיפול דני רץ אל הרופא ודרש לקבל בדיקות דם לתפקודי כבד. הרופא הסתכל עליו בהשתוממות ואמר שאין שום צורך, הכבד של דני ממש בסדר. אבל בכל זאת נתן לו.
בבדיקה כמובן התגלה שהכבד בסדר גמור.
דני חזר אליי לטיפול שבוע לאחר מכן: "הכבד שלי בסדר גמור, סתם אמרת"….

הרבה פעמים, קשה לנו המטפלים, לתרגם את עצמנו לעברית או לעברית (של רפואה) מערבית. וזה לא בגלל שאנחנו "רוחניים" זה פשוט בגלל שלמדנו שפה אחרת.
ראיתם פעם צרפתי שאינו דובר אנגלית ואמריקאי מנסים לתקשר?
זה בערך משהו כזה….

בדיוק בשביל זה החלטתי לרשום את המילון לרפואה סינית מדוברת. כאן נכיר מספר מונחים שכיחים ברפואה סינית ונבין מה הם אומרים לנו בעברית (של רפואה) מערבית.

מושגים כללים

צ'י – האנרגיה הכללית שלנו בגוף. מה שזורם לנו בכלי הדם, בזכותו אנחנו חיים. בהמשך נבין שכל מערכת בגוף עובדת על משהו אחר ולכן מנצלת את הצ'י בדרכים אחרות.

צ'י מתמרד – לכל מערכת יש כיוון שבו הצ'י צריך לזרום בה. למשל הריאות צריכות להוריד את הצ'י למטה. כאשר הכיוון הוא למעלה יש אפצ'י (תרגום מאנגלית: צ'י מעלה). דוגמה נוספת: גם הקיבה צריכה להוריד את הצ'י למטה. כאשר הכיוון מתהפך יש הקאות, שיהוקים, צרבות.

סטגנציה – משמעותה תקיעות. משהו תקוע ולא זורם כמו שצריך. וכשמשהו תקוע יש כאב.

חום – חום בסינית לא מדבר על כך שיש לנו חום מדיד בגוף ואנחנו צריכים לקחת אקמול ולהישאר בבית. מדובר פה על פעילות יתר. פשוטו כמשמעו. יש מערכת שעובדת יתר על המידה ולכן מה שצריך לעשות זה לקרר אותה. או במילים אחרות: להוריד לה את ווליום הפעילות.

אש – אש בסינית הוא פשוט מצב יתר של חום. המערכת לא עובדת ביתר אלא בסופר יתר. ולא הגוף לא הלך לקושש עצים והדליק מדורה.

רוח – כמו רוח של מזג האוויר – תנועה מהירה. מזיזה דברים ממקום למקום. מעלה דברים לפני השטח. ברוח בד"כ נראה סימנים אדומים על העור – כי הרוח העלתה לפני השטח את כלי הדם.

איברים (מערכות) בגוף

גם הסיניים חילקו את הגוף לאיברים לפני כ-5000 שנה וראו שכל איבר ממלא תפקיד אחר בגוף. למרבה ההפתעה, התפקודים כמעט זהים למה שאנחנו מכירים משיעורי המדעים בכיתה ד'.

לב – מבחינה סינית אנחנו מפרידים את הלב לשניים:
1. מכני – פעולת הלב שאנחנו מכירים מגיל 0: הזרמת הדם.
2. מנטלי – התרגשות, חרדה, היכולת לחיות את החיים במלואם.

ריאות – אחראיות להפיץ את הצ'י בגוף. בגלל שהן האיבר הכי גבוה הן צריכות להוריד את הצ'י לכל האיברים האחרים. בנוסף, הריאות אחראיות להגן עלינו מכל המזיקים שמסתובבים באוויר סביבנו (חיידקים, ווירוסים, רעלנים).

טחול – אחראי למצות את האנרגיה מהמזון שאנחנו אוכלים. ולהעלות את האנרגיה הזו לריאות כדי שהם יפיצו לשאר האיברים.

כבד – אחראי לכך שהכל יזרום כמו שצריך בגוף. משול למערכת העצבים. אחראי על תזמון ומקצב של כל פעולה שקורית בגוף. הוא איבר רגיש ביותר ומאוד מושפע ממצבי לחץ לכן עוד מעט נראה כמה בעיות הוא יכול לעשות לנו בגוף.
בנוסף, הכבד הוא האיבר שאחראי על המערכת הגיניקולוגית. בעיקר אצל נשים. הוא אחראי לכך שהדם יזרום לרחם ומהרחם (בזמן הווסת) בסדר ושקט (וללא כאבים!).

כליות – מה היינו עושים בלי הכליות? הן היו שם מרגע שנולדנו. הן אחראיות לכח החיים, זה שמניע אותנו דוחף קדימה, הן אחראיות לספק את החום לשאר המערכות בגוף. כי כמו שכבר הבנו חום זה פעילות ואכן נדרש חום סביר כדי שכל מערכת תתפקד בצורה אופטימלית. בנוסף, הכליות אחראיות למשק הנוזלים בגוף. הוצאת הנוזלים העודפים החוצה. מה שאומר שמצבי בצקת (מים שנשארים בגוף בין הרקמות לעור), נאשים בעיקר את הכליות.

ועכשיו נשלב את זה המושגים הכלליים עם האיברים:

חום בריאות – אומר שיש פעילות יתר של הריאות. מה הריאות עושות בפעילות יתר? בד"כ נלחמות במזיקים שחדרו לגוף – חיידקים/ ווירוסים (להם אנחנו קוראים ברפואה סינית "פתוגנים חיצוניים").

אש בלב – אומר שיש פעילות יתר של הלב. מה הלב עושה? מתרגש, חרד. כלומר אדם עם חום בלב יכול לפתח סימפטומים של מניה, של חוסר שינה, של התרגשות יתר מדברים. הסף הרגשי שלו נמוך יותר משל אנשים אחרים.

רוח בכבד – אומר שהכבד שהוא בעל הבית השתגע, ועכשיו הוא קופץ למעלה. כלומר לפנים. ואז נראה: כאב ראש פתאומי, טיקים בעיניים, "עין קופצת", רעד ופרכוסים.

חסר צ'י בטחול – הטחול כאמור אחראי על מיצוי המזון ואספקת האנרגיה לגוף. כשהוא לא עושה את זה טוב אין לנו אנרגיה ולא משנה כמה נאכל. הוא לא ינצל את האוכל הזה. ואז נהייה עייפים, חיוורים, אולי אפילו אפטיים ונרצה לישון המון.

סטגנציה בכבד – כשהכבד תקוע קשה לו לבצע את כל הפעילות הכל כך מתוזמנת ומדויקת שהוא צריך לעשות. ואז יש כאבים. את עיקר הכאבים נראה אצל נשים כי הכבד הוא האיבר שהכי משפיע על המערכת הגינקולוגית. ולכן אם את אישה ויש לך כאבים לפני מחזור אני בטוחה שכל רופא/ה סיני/ת שפגשת אמרו לך שיש לך סטגנציה בכבד.

כבד פולש לטחול – אחד המונחים היותר אהובים עליי ברפואה הסינית. ואלו שפותחים את הדמיון. אז אנחנו זוכרים שהכבד אחראי על מקצב ותזמון. והטחול אחראי למצות את המזון ולהוציא את הפסולת החוצה. שהטחול קצת חלש (ראה חסר צ'י בטחול) הכבד נכנס ומתערב ומפריע עוד יותר לעבודתו של הטחול ולכן הוא קצת "משתגע" – פתאום אנחנו חווים שלשולים, דחף עז ללכת לשירותים כל כמה דקות או להיפך – עצירות, וכאבי בטן. אפשר לרשום מגילות שלמות על המצב הזה. אבל מה שחשוב לי שתזכרו זה את המילה "לחץ". כי ברוב המקרים אם תשימו לב כשיש לכם בעיה פתאומית עם מערכת העיכול יש גם איזה משהו מלחיץ בחייכם.

אז עד כאן לפעם זו. מקווה שנתתי הרבה חומר למחשבה.